Po co nam ta szkoła?
Hej. Powracamy do serii "Leon pyta" od Wydawnictwa Tatarak, o której już Wam pisałam. Dziś o książce "Po co nam ta szkoła?"
Leon to uczeń szkoły podstawowej, który nie boi się zadawać trudnych pytań. Tym razem na tapecie jest temat szkoły, a jest to związane ze szkolnym projektem, ponieważ ogłoszono konkurs pt. "Szkoła marzeń". Chłopiec po raz kolejny poszukuje odpowiedzi na trudne pytania, a szkoła jest tematem, który dotyczy większość dzieci. Leon wraz z koleżankami i kolegami z klasy zastanawia się, jaka byłaby szkoła marzeń, rozmawiają z różnymi osobami. Leon nie przepada za szkołą, nie lubi rano wstawać, myć się, ubierać, nosić ciężki plecak, pisać sprawdziany, siedzieć w ławce. Jego kuzyn przypuszcza, że szkoły są po to, żeby rodzice mieli co zrobić z dziećmi w ciągu dnia. 😉
Dzieci poznają starożytne początki szkoły, dowiadują się o pierwszych nauczycielach, metodach nauczania, a nawet karach, bo niestety w szkołach były takowe stosowane. Dzieci rozmawiają z dorosłymi i okazuje się, że ci patrzą na czasy szkolne z sentymentem, miło wspominają szkołę, żarty, mundurki. Jednakże cześć z nich krytykuje szkołę, zachowanie nauczycieli, system ocen czy gnębienie uczniów. Po przeprowadzeniu wywiadów z dorosłymi dzieci przygotowują i prezentują projekt. Czy uda im się wygrać nagrodę? No i najważniejsze pytanie: czy Leon kiedyś doceni szkołę? 😊 Książka Marty H. Milewskiej porusza kilka bardzo ważnych tematów, w tym problem zdalnej edukacji w czasie pandemii. Myślę, że po tym, co wtedy nastąpiło, wiele rodzin przekonało się, że szkoła może być momentami trudna, jeśli nie uciążliwa. Autorka napisała książkę w dość humorystyczny sposób, a ilustracje Anny Wiklińskiej bardzo pasują do tematu. W książce mamy okazję przeczytać różne punkty widzenia i jestem pewna, że wielu dorosłych będzie mogło podzielić przedstawione w niej poglądy, a dzieci dowiedzą się więcej o systemie edukacji szkolnej. Myślę, że to ciekawa lektura, która może dotyczyć większości, a większość dzieci czeka właśnie perspektywa szkolnej edukacji.
O książce na stronie wydawnictwa, któremu dziękuję za egzemplarz recenzencki:
https://sklep.tatarak.com/Marta-H-Milewska-Po-co-nam-ta-szkola


Komentarze

Popularne